slide0

Doypack ambalaj fiyatlarını etkileyen faktörler tüketicilerinin her zaman merak ettiği bir konu olmuştur. Bunun temel sebebi, daha uygun fiyatlı malzemelerle yapılabilen basit ambalajlara nazaran ilk bakışta pahalıymış izlenimini yaratmasıdır. Aslında üstün bariyer özelliği, şık tasarımıyla içindeki ürüne değer katması, fermuar özelliğiyle son tüketiciye pratik kullanım imkanları sağlaması gibi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda; kattığı değere oranla oldukça uygun fiyatlı ambalajlardır.

Doypack ambalaj fiyatlarını etkileyen temel faktörleri; malzemenin cinsi , malzemenin kalitesi ve malzemenin miktarı olmak üzere üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıkları biraz daha açarsak konuyu tüm hatlarıyla açıklamış olacağız.

Herşeyden önce belirtmek gerekir ki, doypack ambalajlar laminasyonlu malzemelerden yapılmaktadır. Yani bir kaç farklı malzemeden oluşan plakanın üst üste monte edilmesiyle meydana gelir. Genellikle 2 , 3 ve 4 kat laminasyonlu olarak yapılır. İşte burada kullanılan malzemelerin cinsi fiyatı direk olarak etkilemektedir. Örneğin laminasyonun bir katmanında birbirlerinin ikamesi olarak kullanabileceğimiz PE (Polietilen) malzeme, CPP malzemeye kıyasla daha maliyetlidir. Doğal olarak bu durumda PE malzeme kullanılarak üretilmiş olan doypack ambalajın fiyatı yükselmiş olur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi doypack ambalaj fiyatlarını etkileyen ikinci temel faktör malzemenin kalitesidir. Aynı temel elementlerden oluşan ham maddeler de farklı kalite segmentinde olabilmektedir. Daha kaliteli malzemenin daha fiyatlı olması  gerçeğini de hesaba kattığımızda, malzemenin kalitesinin fiyata direk yansıdığını söyleyebiliriz.

Üretim esnasında kullanılan malzemenin miktarı da doypack ambalaj fiyatını etkileyen üçüncü temel faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan malzemenin miktarı iki şekilde değişebilmektedir. Birincisi kalınlık , ikincisi ebat. Yani laminasyon esnasında herhangi bir katmanı daha kalın olarak üretmek istediğimizde veya aynı kalınlıktaki katmanlardan oluşan doypack ambalajı daha büyük ebatlarda yaptığımızda daha çok malzeme kullanmamız gerekecektir. Bu da doğrudan maliyeti arttıran bir unsurdur.

Bunların dışında baskı yapılması, özel kilitler kullanılması gibi durumlar da doypack fiyatlarını değiştirse de yukarıda saydığımız üç unsurun doypack ambalaj fiyatlarını etkileyen temel faktörler olduğunu söyleyebiliriz.